Peklo

Peklo - Údolí tvaru "V"

     Říční údolí, která mají v příčném profilu tvar písmene V, jsou typické erozní výtvory tekoucí vody. Jedny z nejhezčích příkladů tohoto typu údolí nám poskytují Oderské vrchy - prudké potoky, jež z nich stékají do Moravské brány, vytvořily silou své eroze přírodní výtvory, jejichž fotografie by v žádném případě nedopadly v jakékoli školní učebnici.

     Určitě nejdokonalejší je údolí Jezerského potoka zvané Peklo. Je hluboké, sevřené a úzké a zřejmě pocity tísně a tajuplnosti jeho návštěvníků daly vznik strašidelnému jménu. Kromě typického ,,véčka" v příčném profilu je zde řada dalších geologických zajímavostí. Hojné jsou četné skalky a kamenná pole na strmých úbočích, jejichž vznik podmínil především mráz v dobách ledových. Nejkrásnější skupina skal se nachází ve svahu nad pravostranným bočním údolím, asi 3 km severně od hájovny. Jsou seřazeny v jedné linii a tvarem připomínají několik kazatelen vedle sebe. Jelikož se nacházejí v Pekle, je logické, že se jmenují Čertovy kazatelny. Tyto skály mají na vrcholcích plošiny, na které je možno vystoupit a rozhlížet se po části klikajícího se údolí a protějších svazích. Na mapách je jejich území označeno jen velmi nepřesně a v terénu se dá najít podle mapy 1:50 000 (Moravská brána a Oderské vrchy). Přibližné GPS souřadnice jsou 49°35'59.925"N 17°35'55.335"E.

     Údolí peklo bylo donedávna územím, kam se oficiálně vzhledem k vojenskému prostoru Libavá nesmělo. Zřejmě právě proto si zachovalo své romantické kouzlo a iluzi nedotčené přírody, které se v našich krajích hledají jen velmi obtížně. I dnes nás zde pohltí ticho a pustota, krajina není zdevastována výstavbou víkendových chat, nestojí zde přehrada ani pionýrský tábor. V našich českých krajích jde o opravdovou raritu. Je paradoxem, že za to můžeme poděkovat právě naší armádě.


Použité zdroje:
HRANICKÝ TÝDEN - 8, pátek 14. března 1997
HRANICKÝ TÝDEN - 14, pátek 28 února 2003